Schützinger VSFK 8500/2.5/50/BL Safety Test Lead 4mm Plug 50cm Blue
Image Representative of Range
MPN
VSFK 8500 / 2.5 / 50 / BL
24 in stock, despatched in 4 working days
Schützinger manufactures the VSFK 8500 / 2.5 / 50 / BL safety test lead, featuring 4 mm plugs on both ends and a length of 50 cm in blue. This test lead is designed for safely conducting electrical testing, ensuring reliable and secure connections. It is typically used in laboratories and electrical testing environments for accurate and efficient measurements.
Cable Length 0.5m
Nominal Current 32A
Type Safety test lead
Colour Blue
Contact Material Nickel plated
Cross Section 2.5mm²
Diameter/connectortype 4mm
Height 18.1mm
Jack Diameter 4mm
Nominal Voltage 1000V
Reading Category CAT II 1000 V
Temperature Range -10 °C to +70°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug
Width 56.5mm