Schützinger VSFK 8500/2.5/100/SW Safety Test Lead 4mm Plug 100cm Black
Image Representative of Range
MPN
VSFK 8500 / 2.5 / 100 / SW
51 in stock, despatched in 4 working days
Schützinger manufactures the VSFK 8500 / 2.5 / 100 / SW safety test lead, featuring 4 mm plugs and measuring 100 cm in length, available in black. This test lead is designed for secure connections in electrical testing environments. Typical applications include use in laboratories and for electronics diagnostics.
Cable Length 1m
Nominal Current 32A
Type Safety test lead
Colour Black
Contact Material Nickel plated
Cross Section 2.5mm²
Diameter/connectortype 4mm
Height 18.1mm
Jack Diameter 4mm
Nominal Voltage 1000V
Reading Category CAT II 1000 V
Temperature Range -10 °C to +70°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug
Width 56.5mm