Schützinger VSFK 8500/2.5/100/RT Safety Test Lead 4mm Plug 100cm Red
Image Representative of Range
MPN
VSFK 8500 / 2.5 / 100 / RT
45 in stock, despatched in 4 working days
The Schützinger VSFK 8500 / 2.5 / 100 / RT is a safety test lead with dual 4 mm plugs, measuring 100 cm in length and featuring a red insulation. Manufactured by Schützinger, it is designed for secure and reliable electrical testing applications. This test lead is commonly used for connecting and testing in electrical and electronic environments.
Cable Length 1m
Nominal Current 32A
Type Safety test lead
Colour Red
Contact Material Nickel plated
Cross Section 2.5mm²
Diameter/connectortype 4mm
Height 18.1mm
Jack Diameter 4mm
Nominal Voltage 1000V
Reading Category CAT II 1000 V
Temperature Range -10 °C to +70°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug
Width 56.5mm