Schützinger VSFK 8500/2.5/100/GN Safety Test Lead 4mm 100cm Green
Image Representative of Range
MPN
VSFK 8500 / 2.5 / 100 / GN
12 in stock, despatched in 4 working days
The Schützinger VSFK 8500 / 2.5 / 100 / GN is a green safety test lead equipped with 4 mm plugs on both ends. It measures 100 cm in length and is typically used in electrical testing applications for secure and reliable connectivity. Manufactured by Schützinger, this test lead ensures safe operations in various electrical environments.
Cable Length 1m
Nominal Current 32A
Type Safety test lead
Colour Green
Contact Material Nickel plated
Cross Section 2.5mm²
Diameter/connectortype 4mm
Height 18.1mm
Jack Diameter 4mm
Nominal Voltage 1000V
Reading Category CAT II 1000 V
Temperature Range -10 °C to +70°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug
Width 56.5mm