Schützinger VSFK 8500/2.5/100/GE Safety Test Lead 4mm Plug 100cm Yellow
Image Representative of Range
MPN
VSFK 8500 / 2.5 / 100 / GE
13 in stock, despatched in 4 working days
The Schützinger VSFK 8500 / 2.5 / 100 / GE is a yellow safety test lead featuring 4 mm plugs on both ends and measuring 100.00 cm in length. Manufactured by Schützinger, it is designed for general electrical testing and measurement applications, offering reliable, insulated connections. This test lead is ideal for safe and accurate diagnostics in laboratories and electronic service environments.
Cable Length 1m
Nominal Current 32A
Type Safety test lead
Colour Yellow
Contact Material Nickel plated
Cross Section 2.5mm²
Diameter/connectortype 4mm
Height 18.1mm
Jack Diameter 4mm
Nominal Voltage 1000V
Reading Category CAT II 1000 V
Temperature Range -10 °C to +70°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug
Width 56.5mm