Schützinger HSPL 8568/AWG16/200/RT Safety Test Lead 4mm Plug Red AWG16 200cm
Image Representative of Range
MPN
HSPL 8568 / AWG16 / 200 / RT
26 in stock, despatched in 4 working days
The Schützinger HSPL 8568 Safety test lead features a 4 mm plug on each end, AWG16 gauge wire, and is red in colour. With a length of 200 cm, it is designed for secure and reliable electrical testing. This test lead is typically used in safe circuit testing and measurement applications.
Nominal Current 16A
Type Safety test lead
Colour Red
Contact Material Nickel plated
Material PA 6.6
Nominal Voltage 6000V
Temperature Range -10 - +90°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug