Schützinger HSPL 8568/AWG16/100/SW Test Lead 4mm Plug Black AWG16 1pc
Image Representative of Range
MPN
HSPL 8568 / AWG16 / 100 / SW
11 in stock, despatched in 4 working days
Schützinger manufactures the HSPL 8568 safety test lead, featuring 4 mm plugs and AWG16 wire gauge in black. This test lead is reliable for electrical testing due to its secure connection and enhanced safety features. It is typically used in laboratory and electronic repair applications.
Nominal Current 16A
Type Safety test lead
Colour Black
Contact Material Nickel plated
Material PA 6.6
Nominal Voltage 6000V
Temperature Range -10 - +90°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug