Schneider Electric NSYCRN46250 Steel Enclosure (400x600x250)
Image Representative of Range
MPN
NSYCRN46250
Country of Origin
Spain
View Full Product Range (33)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
  • Jointless foam gasketing ensures lifetime protection against ingress of dust and liquids to IP55
  • Perforated door reinforcement profiles allowing fixing of equipment
  • Concealed and easily removable hinges allowing 120° opening and reversibility of door
  • Welded studs on body and door for earth continuity
  • Large gland plate
  • Depth adjustable mounting plate supports
Type Enclosure
Material Metal
Enclosure Length 250mm
Enclosure Width 600mm
Enclosure Height 400mm
Ingress Protection Rating IP55
Colour Grey
Corner model false
Couplable false
Degree of protection (NEMA) Other
Depth 250mm
EMC-version false
External Features Welded studs
Finish Polyester epoxy resin RAL-7032
Flame Resistance UL listed
Floor standing wall model false
Freestanding false
Height 400mm
IK Rating IK10
Intermediate mounting false
Material quality Other
Max. permitted load of the door(s) according to IEC 62208 120N
Max. permitted load of the enclosure according to IEC 62208 1220N
Max. permitted load of the mounting plate according to IEC 62208 600N
Mounting plate depth-adjustable false
Number of connector holes 0
Number of doors 1
Number of locks 1
Pitched roof false
Pole fastening true
Pre-stamping false
RAL-number 7035
Series CRN
Suitable for metrical mounting false
Suitable for outdoor set-up false
Suitable for wall built-in false
Suitable for wall mounting true
Surface finishing Powder coating
Thermal dissipation (Delta T = 20 K) according to IEC/TR 60890 N/A
Transparent cover false
Width 600mm