Schaffner EV20-1.5-02-1M8 1.8mH 1.5A 250V Common Mode Suppression Choke Vert.
MPN
EV20-1.5-02-1M8
Order Code
Discontinued
A 1.8mH 1.5A common mode suppression choke that is designed for use as an EMC/EMI filter, especially on AC power lines. Typical applications include SMPS Input filters, filters to reduce leaking noise, electric ballast, AC/AC converters, etc.
  • Vertical mounting
  • Dimensions 21 x 16 x 25mm
  • DC Resistance 72mΩ
  • Compact and lightweight
  • Low magnetic leakage flux
  • 250V Rated voltage
  • Operating temperature -25°C to +100°C