Schaffner EH24-2.0-02-2M5 2.5mH 2A 250V Common Mode Suppression Choke Horiz.
MPN
EH24-2.0-02-2M5
Order Code
Discontinued
A 2.5mH 2A common mode suppression choke that is designed for use as an EMC/EMI filter, especially on AC power lines. Typical applications include SMPS Input filters, filters to reduce leaking noise, electric ballast, AC/AC converters, etc.
  • Horizontal mounting
  • Dimensions 24 x 24 x 20mm
  • DC Resistance 62mΩ
  • Compact and lightweight
  • Low magnetic leakage flux
  • 250V Rated voltage
  • Operating temperature -25°C to +100°C