Schaffner EH20-0.5-02-18M 18mH 0.5A 250V Common Mode Suppression Choke Horiz.
MPN
EH20-0.5-02-18M
Order Code
Discontinued
An 18mH 0.5A common mode suppression choke that is designed for use as an EMC/EMI filter, especially on AC power lines. Typical applications include SMPS Input filters, filters to reduce leaking noise, electric ballast, AC/AC converters, etc.
  • Horizontal mounting
  • Dimensions 21 x 21 x 17.8mm
  • DC Resistance 725mΩ
  • Compact and lightweight
  • Low magnetic leakage flux
  • 250V Rated voltage
  • Operating temperature -25°C to +100°C
  • Sectional winding
  • Standard foot print
  • Broadband attenuation characteristics
  • Low magnetic leakage flux
  • UL rated materials
Dimension 21 x 21 x 17.8mm
Dimensions 21 x 21 x 17.8mm