Royal Ohm 0402WGF6201TCE 6K2 1% 1/16W 0402 Thick Film Chip Resistor
MPN
0402WGF6201TCE
Order in multiples of 10000
90,000 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
Royal Ohm 0402WGF6201TCE 6K2 1% 1/16W 0402 Thick Film Chip Resistor are small, lightweight and cost-effective resistors with a 1/16W to 1W power rating at +70°C, depending on the package size.
These resistors have a maximum working voltage of 25V to 200V, maximum overload voltage of 50V to 500V, and an operating temperature range of -55°C to +155°C.
  • 1/16W to 1W power rating
  • 50V maximum working voltage
  • 100V maximum overload voltage
  • <50mΩ resistance value of jumper
  • 1A rated current of jumper
  • -55°C to +155°C operating temperature range
  • Type Thick Film Chip Resistor
    Resistance 1 ~ 10O
    Tolerance 1%
    Voltage 50V
    Power Rating 16W