Rose LM S5.100/12-60 Enclosure Heater 12-60V DC 100W 45x75x203mm
MPN
S5.100/12-60
Brand
Rose LM
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (27)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
The Rose LM S5.100/12-60 is an enclosure heater operating at 12 - 60 V DC with a power output of 100 W, measuring 45 x 75 x 203 mm. Manufactured by Rose LM, it uses a thermistor/PTC self-regulating technology, making it suitable for thermal management in electrical cabinets and switchboards. This product is designed for air-conditioning and climatic control within electronic enclosures.
Type Enclosure heating
Dimensions (L x W x H) 45 x 75 x 203 mm
Height 203mm
Length 45mm
Max. operating voltage 60V DC
Min. operating voltage 12V DC
Power 100W
Width 75mm