Rose LM S5.100/110-265 Enclosure Heater 100W 110-265V 45x75x203mm
MPN
S5.100/110-265
Brand
Rose LM
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (27)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
9 in stock, despatched in 4 working days
The Rose LM S5.100/110-265 is an electrical enclosure heater operating at 110 - 265 V AC with a power output of 100 W. It measures 45 x 75 x 203 mm and features a thermistor/PTC self-regulating mechanism. This heater is commonly used for switchboard and electrical cabinet climate control.
Type Enclosure heating
Dimensions (L x W x H) 45 x 75 x 203 mm
Height 203mm
Length 45mm
Max. operating voltage 265V AC
Min. operating voltage 110V AC
Power 100W
Width 75mm