Rose LM S4.70/110-265 Enclosure Heater 110-265V 70W 45x75x153mm DIN Rail
MPN
S4.70/110-265
Brand
Rose LM
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (27)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
The Rose LM S4.70/110-265 is a 70W electrical enclosure heater designed to operate efficiently between 110 - 265 V AC. Measuring 45 x 75 x 153 mm, it features PTC self-regulating technology for consistent thermal regulation. Ideal for switchboard and cabinet climatization, it ensures optimal temperature control in electrical enclosures.
Type Enclosure heating
Dimensions (L x W x H) 45 x 75 x 153 mm
Height 153mm
Length 45mm
Max. operating voltage 265V AC
Min. operating voltage 110V AC
Power 70W
Width 75mm