Rose LM S3.50/12-60 Enclosure Heater 12-60V DC 50W 45x75x103mm DIN Rail
MPN
S3.50/12-60
Brand
Rose LM
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (27)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
10 in stock, despatched in 4 working days
The Rose LM S3.50/12-60 enclosure heater operates at 12 to 60 V DC and offers 50 W of power with dimensions of 45 x 75 x 103 mm. It features a thermistor/PTC self-regulating mechanism, making it suitable for switchboard and electrical cabinet climatisation. Typical applications include maintaining optimal temperatures in electrical enclosures to prevent condensation and protect sensitive components.
Type Enclosure heating
Dimensions (L x W x H) 45 x 75 x 103 mm
Height 103mm
Length 45mm
Max. operating voltage 60V DC
Min. operating voltage 12V DC
Power 50W
Width 75mm