Rose LM S2.30/12-60 Enclosure Heater 12-60V DC 30W 45x75x78mm DIN Rail
MPN
S2.30/12-60
Brand
Rose LM
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (27)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
13 in stock, despatched in 4 working days
Rose LM manufactures the S2.30/12-60 enclosure heater, which operates on 12 to 60 V DC and provides 30 W of heating power. With dimensions of 45 x 75 x 78 mm, it is ideal for maintaining optimal temperatures within electrical cabinets. This self-regulating thermistor/ PTC heater is commonly used for switchboard climatisation and in air-conditioning applications.
Type Enclosure heating
Dimensions (L x W x H) 45 x 75 x 78 mm
Height 78mm
Length 45mm
Max. operating voltage 60V DC
Min. operating voltage 12V DC
Power 30W
Width 75mm