Rose LM S2.30/110-265 Enclosure Heater 110-265V 30W 45x75x78mm DIN Rail
MPN
S2.30/110-265
Brand
Rose LM
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (27)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
7 in stock, despatched in 4 working days
The Rose LM S2.30/110-265 is a compact enclosure heater designed for electrical cabinets, measuring 45 x 75 x 78 mm. It operates at 110 - 265 V AC with a self-regulating PTC thermistor, providing 30 W of power. This heater is typically used to prevent condensation and maintain optimal temperature conditions within switchboards and electrical enclosures.
Type Enclosure heating
Dimensions (L x W x H) 45 x 75 x 78 mm
Height 78mm
Length 45mm
Max. operating voltage 265V AC
Min. operating voltage 110V AC
Power 30W
Width 75mm