Rose LM S1.10/12-60 Enclosure Heating 12-60V DC 10W 45x75x43mm DIN Rail
MPN
S1.10/12-60
Brand
Rose LM
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (27)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
The Rose LM S1.10/12-60 is an enclosure heating unit designed for electrical cabinet heating, operating at 12 - 60 V DC and offering 10 W of power. This compact heater, measuring 45 x 75 x 43 mm, features a thermistor/PTC self-regulating mechanism. It is ideal for use in switchboards and electrical enclosures to maintain optimal temperatures.
Type Enclosure heating
Dimensions (L x W x H) 45 x 75 x 43 mm
Height 43mm
Length 45mm
Max. operating voltage 60V DC
Min. operating voltage 12V DC
Power 10W
Width 75mm