Rose LM S1.10/110-265 Enclosure Heater 110-265V AC 10W 45x75x43mm DIN Rail
MPN
S1.10/110-265
Brand
Rose LM
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (27)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
Rose LM manufactures the S1.10/110-265 enclosure heater, designed to operate at 110 - 265 V AC with a power output of 10 W. The compact dimensions of 45 x 75 x 43 mm make it suitable for use in tight spaces within electrical enclosures. This heater is typically used in switchboard and electrical cabinet climatization to prevent condensation and maintain optimal operating temperatures.
Type Enclosure heating
Dimensions (L x W x H) 45 x 75 x 43 mm
Height 43mm
Length 45mm
Max. operating voltage 265V AC
Min. operating voltage 110V AC
Power 10W
Width 75mm