Rose LM CRM-93H/230 TDR Multifunction Relay 230V AC, 0.1s-10d Range
Image Representative of Range
MPN
CRM-93H/230
Brand
Rose LM
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Czech Republic
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
The Rose LM CRM-93H/230 is a multifunction time delay relay with a voltage rating of 230 V AC and accommodates time ranges from 0.1 seconds to 10 days. It features three changeover contacts and is designed for rail mounting, providing efficient surge protection and reliable operation. Common applications include timer-controlled sequences and staircase light switching in both residential and industrial settings.
Type TDR
Connection Screw terminal
Contact Configuration 3 change-overs
Contact Material AgNi
Depth 64mm
Dim (W x H x D) 17.6 x 90 x 64 mm
Height 90mm
Max. temperature +55°C
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Multifunction
Switching current (max.) 8A
Time range (max.) 10 d
Time range (min.) 0.1s
Width 17.6mm