Rohde SG-73.118.A4 Cabinet Handle Rubber Fastener Black 118x19.5x90mm
MPN
SG-73.118.A4
Brand
Rohde
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
  • Free UK shipping available
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
11 in stock, despatched in 4 working days
Rohde's SG-73.118.A4 is an aluminium cabinet handle featuring a rubber fastener and is finished in black. Measuring 118 x 19.5 x 90 mm, this enclosure accessory is designed to provide a secure yet easy-to-grip handle for various cabinet applications. It is typically used in industrial or electronic enclosures to facilitate access and usability.
Type Cabinet handle
Dim (L x W x H) 118 x 19.5 x 90 mm
Factory colour Black
Height 90mm
Hole Ø 3.3mm
Hole spacing 78mm
Length 118mm
Material Aluminium
Max. load Capacity 500N
Width 19.5mm