RECOM RACV06-12-LP 6 W 0 - 500 mA 12 V DC adjustable
MPN
RACV06-12-LP
Brand
Recom
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (4)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
11 in stock, despatched in 4 working days
Elevate your projects with the RECOM RACV06-12-LP, a high-performance adjustable power supply delivering 6W output, with a versatile 0-500 mA range at 12V DC. Engineered for efficiency and reliability, this compact device is perfect for various applications, from LED lighting to industrial automation.
Type Converter
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 6W
Output Current 0mA
Input Voltage 264V
Dimensions (L x W x H) 98 x 46 x 11 mm
Height 11mm
LED driver features adjustable
Length 98mm
Max. output current 500mA
Min. input voltage 198V
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Width 46mm