Quickcool QUS-25F-1660 Ultrasonic Transducer 48V AC Ø25mm High Fog Output
MPN
QUS-25F-1660
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Quickly find another product in this range by Sound Frequency:
    1.65MHz 1.66MHz
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
30 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QUS-25F-1660 ultrasonic transducer operates at 48 V AC and has a diameter of 25 mm. It is designed for precise ultrasonic detection and sensing applications. Typical uses include distance measurement, object detection, and level sensing in various industrial settings.
Type Ultrasonic transducer
Sound Frequency 1.65MHz
Connection Type Wire Leads
Operating Voltage 48V AC
(Ø) 25mm
Dim (Ø) 25mm