QuickCool QG-SHP-H1.00-B9.05-350MN Heat Pipe 0.5 K/W 350x9x1mm Copper
MPN
QG-SHP-H1.00-B9.05-350MN
China
Discontinued
QuickCool HexArmorQG-SHP-H1.00-B9.05-350MN heat pipe, featuring dimensions of 350 x 9 x 1 mm and a thermal resistance of 0.5 K/W. This product efficiently transfers heat, making it ideal for cooling electronic components in compact spaces. Typically, it is used in applications like computer processors and other heat-sensitive devices.
Type Heat pipe
Dimensions (L x W x H) 350 x 9 x 1 mm
Fastener length (front end) 10mm
Fastener length (tail end) 5mm
Height 1mm
Length 350mm
Material nickel plated
Max. temperature 250°C
Min. temperature 2°C
Misc Attribute 1 QG-SHP-H 1.00-B9.05-350 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 18W
Thermal resistance R(th) (max.) 0.5 K/W
Thermal resistance R(th) (min.) 0.27 K/W
Width 9mm