QuickCool QG-SHP-H1.00-B9.05-250MN Efficient Copper Heat pipe 250x9x1mm 0.5 K/W
MPN
QG-SHP-H1.00-B9.05-250MN
China
Discontinued
The QuickCool QG-SHP-H 1.00-B9.05-250 MN is a heat pipe with excellent thermal performance, featuring a thermal resistance of 0.5 K/W. It measures 250 x 9 x 1 mm, making it compact and efficient for heat dissipation in various electronic applications. Ideal for use in electronics cooling, this component enhances device reliability by maintaining optimal operating temperatures.
Type Heat pipe
Dimensions (L x W x H) 250 x 9 x 1 mm
Fastener length (front end) 10mm
Fastener length (tail end) 5mm
Height 1mm
Length 250mm
Material nickel plated
Max. temperature 250°C
Min. temperature 2°C
Misc Attribute 1 QG-SHP-H 1.00-B9.05-250 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 18W
Thermal resistance R(th) (max.) 0.5 K/W
Thermal resistance R(th) (min.) 0.27 K/W
Width 9mm