QuickCool QG-SHP-H1.00-B9.05-150MN Heat Pipe 0.5 K/W 150x9x1 mm
Image Representative of Range
MPN
QG-SHP-H1.00-B9.05-150MN
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
19 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool heat pipe model QG-SHP-H1.00-B9.05-150MN, with dimensions 150 x 9 x 1 mm, offers thermal conductivity of 0.5 K/W. This efficient heat management component is designed for optimal heat transfer in cooling electronic devices. It is ideal for applications requiring reliable thermal regulation in compact spaces.
Type Heat pipe
Dimensions (L x W x H) 150 x 9 x 1 mm
Fastener length (front end) 10mm
Fastener length (tail end) 5mm
Height 1mm
Length 150mm
Material nickel plated
Max. temperature 250°C
Min. temperature 2°C
Misc Attribute 1 QG-SHP-H 1.00-B9.05-150 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 18W
Thermal resistance R(th) (max.) 0.5 K/W
Thermal resistance R(th) (min.) 0.27 K/W
Width 9mm