QuickCool QG-SHP-H1.00-B9.05-050MN Levelled Heat Pipe 0.5 K/W 50x9x1mm
Image Representative of Range
MPN
QG-SHP-H1.00-B9.05-050MN
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
QuickCool HexArmorQG-SHP-H 1.00-B9.05-050 MN heat pipe, which has dimensions of 50 x 9 x 1 mm and a thermal resistance of 0.5 K/W. This compact heat pipe is designed for efficient thermal management in electronic devices. It is typically used in applications requiring effective heat dissipation in a confined space, such as computing or telecommunications equipment.
Type Heat pipe
Dimensions (L x W x H) 50 x 9 x 1 mm
Fastener length (front end) 10mm
Fastener length (tail end) 5mm
Height 1mm
Length 50mm
Material nickel plated
Max. temperature 250°C
Min. temperature 2°C
Misc Attribute 1 QG-SHP-H 1.00-B9.05-050 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 18W
Thermal resistance R(th) (max.) 0.5 K/W
Thermal resistance R(th) (min.) 0.27 K/W
Width 9mm