QuickCool QG-SHP-H1.00-B12.10-350MN Heat pipe 0.41 K/W 350x12.1x1 mm
Image Representative of Range
MPN
QG-SHP-H1.00-B12.10-350MN
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
13 in stock, despatched in 4 working days
QuickCool HexArmorQG-SHP-H 1.00-B 12.10-350 MN, a heat pipe with dimensions of 350 x 12.1 x 1 mm and a thermal resistance of 0.41 K/W. This component efficiently transfers heat and is suitable for electronic cooling applications. Ideal for managing temperature in compact electronic systems, it ensures optimal performance and reliability.
Type Heat pipe
Dimensions (L x W x H) 350 x 12.1 x 1 mm
Fastener length (front end) 12mm
Fastener length (tail end) 6mm
Height 1mm
Length 350mm
Material nickel plated
Max. temperature 250°C
Min. temperature 2°C
Misc Attribute 1 QG-SHP-H 1.00-B 12.10-350 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 20W
Thermal resistance R(th) (max.) 0.41 K/W
Thermal resistance R(th) (min.) 0.25 K/W
Width 12.1mm