QuickCool QG-SHP-H1.00-B12.10-250MN Efficient Heat pipe 0.41 K/W 250x12.1x1mm
Image Representative of Range
MPN
QG-SHP-H1.00-B12.10-250MN
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
QuickCool HexArmorQG-SHP-H1.00-B12.10-250MN heat pipe, which boasts a thermal resistance of 0.41 K/W and dimensions of 250 x 12.1 x 1 mm. This efficient heat pipe is designed for applications requiring effective thermal management, such as electronics cooling. Its slim profile and excellent conductivity make it ideal for compact spaces.
Type Heat pipe
Dimensions (L x W x H) 250 x 12.1 x 1 mm
Fastener length (front end) 12mm
Fastener length (tail end) 6mm
Height 1mm
Length 250mm
Material nickel plated
Max. temperature 250°C
Min. temperature 2°C
Misc Attribute 1 QG-SHP-H 1.00-B 12.10-250 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 20W
Thermal resistance R(th) (max.) 0.41 K/W
Thermal resistance R(th) (min.) 0.25 K/W
Width 12.1mm