QuickCool QG-SHP-H1.00-B12.10-150MN Efficient Heat pipe 0.41 K/W 150mm
Image Representative of Range
MPN
QG-SHP-H1.00-B12.10-150MN
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 10 weeks
The QuickCool QG-SHP-H1.00-B12.10-150MN heat pipe, with dimensions of 150 x 12.1 x 1 mm and a thermal resistance of 0.41 K/W, is designed for efficient thermal management. Manufactured by QuickCool, it is ideal for minimising heat in compact electronic systems. Typical applications include use in computing devices and other high-performance electronics where effective heat dissipation is crucial.
Type Heat pipe
Dimensions (L x W x H) 150 x 12.1 x 1 mm
Fastener length (front end) 12mm
Fastener length (tail end) 6mm
Height 1mm
Length 150mm
Material nickel plated
Max. temperature 250°C
Min. temperature 2°C
Misc Attribute 1 QG-SHP-H 1.00-B 12.10-150 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 20W
Thermal resistance R(th) (max.) 0.41 K/W
Thermal resistance R(th) (min.) 0.25 K/W
Width 12.1mm