QuickCool QG-SHP-H1.00-B12.10-100MN Heat pipe 0.41 K/W 100x12.1x1 mm
Image Representative of Range
MPN
QG-SHP-H1.00-B12.10-100MN
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 4 working days
QuickCool heat pipe model QG-SHP-H1.00-B12.10-100MN features excellent thermal conductivity with a resistance of 0.41 K/W. Designed with dimensions of 100 x 12.1 x 1 mm, it is ideal for compact electronic cooling solutions. This product is typically used in applications requiring efficient heat dissipation, such as in cooling systems for computer processors and electronic devices.
Type Heat pipe
Dimensions (L x W x H) 100 x 12.1 x 1 mm
Fastener length (front end) 12mm
Fastener length (tail end) 6mm
Height 1mm
Length 100mm
Material nickel plated
Max. temperature 250°C
Min. temperature 2°C
Misc Attribute 1 QG-SHP-H 1.00-B 12.10-100 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 20W
Thermal resistance R(th) (max.) 0.41 K/W
Thermal resistance R(th) (min.) 0.25 K/W
Width 12.1mm