QuickCool QG-SHP-H1.00-B12.10-050MN Heat Pipe 0.41 K/W 50x12.1x1mm
Image Representative of Range
MPN
QG-SHP-H1.00-B12.10-050MN
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 4 working days
QuickCool HexArmorQG-SHP-H1.00-B12.10-050MN heat pipe, which has dimensions of 50 x 12.1 x 1 mm and a thermal resistance of 0.41 K/W. It is designed to efficiently transfer heat, making it ideal for cooling applications in electronic devices. The compact design allows for integration into tight spaces, enhancing thermal management in various technological equipment.
Type Heat pipe
Dimensions (L x W x H) 50 x 12.1 x 1 mm
Fastener length (front end) 12mm
Fastener length (tail end) 6mm
Height 1mm
Length 50mm
Material nickel plated
Max. temperature 250°C
Min. temperature 2°C
Misc Attribute 1 QG-SHP-H 1.00-B 12.10-050 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 20W
Thermal resistance R(th) (max.) 0.41 K/W
Thermal resistance R(th) (min.) 0.25 K/W
Width 12.1mm