Quickcool QG-SHP-D6-350MN Heat Pipe 0.1 K/W Ø6mm x L350mm Copper
MPN
QG-SHP-D6-350MN
China
Discontinued
QuickCool's QG-SHP-D 6-350 MN is a heat pipe featuring a thermal resistance of 0.1 K/W, with dimensions of 6 mm in diameter and 350 mm in length. Designed for efficient heat transfer, it is commonly used in electronic cooling systems. This heat pipe is ideal for managing thermal performance in compact spaces.
Type Heat pipe
Diameter 6mm
Dimensions (Ø x L) 6 mm x 350 mm
Fastener length (front end) 9mm
Fastener length (tail end) 5mm
Length 350mm
Material nickel plated
Misc Attribute 1 QG-SHP-D 6-350 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 45W