Quickcool QG-SHP-D6-300MN Heat Pipe 0.1 K/W 6mmx300mm Efficient Heat Transfer
MPN
QG-SHP-D6-300MN
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Discontinued
The QuickCool QG-SHP-D6-300MN heat pipe, manufactured by QuickCool, features a thermal resistance of 0.1 K/W with dimensions of 6 mm in diameter and 300 mm in length. This component is highly efficient in thermal management, designed to transfer heat in electronic systems effectively. Typical applications include cooling in computing devices and industrial machinery.
Type Heat pipe
Diameter 6mm
Dimensions (Ø x L) 6 mm x 300 mm
Fastener length (front end) 9mm
Fastener length (tail end) 5mm
Length 300mm
Material nickel plated
Misc Attribute 1 QG-SHP-D 6-300 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 45W