Quickcool QG-SHP-D5-250MN Heat Pipe 0.4 K/W 5x250mm Efficient Copper
MPN
QG-SHP-D5-250MN
China
Discontinued
QuickCool manufactures the QG-SHP-D 5-250 MN heat pipe, featuring a thermal resistance of 0.4 K/W and dimensions of 5 mm in diameter and 250 mm in length. This heat pipe efficiently transfers heat, making it ideal for electronics cooling and thermal management applications. Its compact size and effective thermal performance suit it for use in various electronic devices and systems.
Type Heat pipe
Diameter 5mm
Dimensions (Ø x L) 5 mm x 250 mm
Fastener length (front end) 7mm
Fastener length (tail end) 3mm
Length 250mm
Material nickel plated
Misc Attribute 1 QG-SHP-D 5-250 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 30W