QuickCool QC6025B12H Axial Fan 12V DC 34.86 m³/h 60x60x25mm
MPN
QC6025B12H
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
11 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QC6025B12H axial fan operates at 12 V DC and delivers an airflow of 34.86 m³/h, dimensioned at 60 x 60 x 25 mm. This industrial cooling component is ideal for efficient heat dissipation in electronic devices and small machinery. Typical applications include component cooling and fan coolers for maintaining optimal operating temperatures in compact systems.
Type Axial fan
Voltage 12V DC
Dimensions (L x W x H) 60 x 60 x 25 mm
Air Flow 34.86m³/h
Bearing Type Double ball bearing
Noise 33.6dB
Power Rating 230mA
RPM 4500 U/min
Colour Black
Connection Open end cable
Height 25mm
Length 60mm
Material Plastic
Number of wires 2
Width 60mm