QuickCool QC4007B12H Axial Fan 12V 10.82m³/h 40x40x7mm
MPN
QC4007B12H
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
53 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QC4007B12H axial fan, manufactured by QuickCool, operates at 12 V DC and delivers an airflow of 10.82 m³/h. With dimensions of 40 x 40 x 7 mm, this compact fan is ideal for component cooling in industrial applications. It is commonly used in cooling systems requiring efficient, small-scale air movement.
Type Axial fan
Voltage 12V DC
Dimensions (L x W x H) 40 x 40 x 7 mm
Air Flow 10.82m³/h
Bearing Type Double ball bearing
Noise 28.8dB
Power Rating 160mA
RPM 7000 U/min
Colour Black
Connection Open end cable
Height 7mm
Length 40mm
Material Plastic
Number of wires 2
Width 40mm