PTR Hartmann 51550125255D STL(Z)1550 Pin Housing PCB 12 Pins 3.50 mm
Image Representative of Range
MPN
51550125255D
Brand
PTR
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tunisia
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
37 in stock, despatched in 4 working days
Manufactured by PTR Hartmann, the STL1550/12G-3.5-H pin housing PCB features 12 pins with a 3.50 mm contact spacing. This component is ideal for applications requiring reliable electrical connections on printed circuit boards. It is suitable for use in a variety of electronic assemblies, offering durability and precision in pin alignment.
Type Pin housing PCB
Number of Positions 12
Pitch 3.5mm
Number of Rows 12
Board contact surface Tin plated
Colour Basalt grey
Connection Print
Contact Plating Tin plated
Cross Section 3.50mm
Dimensions (L x W x H) 9.20 x 43.40 x 10.50 mm
Height 10.50mm
Industrial packaging No
Length 9.20mm
Material (details) PA, UL94V-0
Max. temperature +105°C
Min. temperature -30°C
Nominal Current 10A
Nominal Voltage 160V
Orientation Parallel (to the PCB)
Series STL(Z)1550
Width 43.40mm