PTR Hartmann 51550105255D STL(Z)1550 PCB Pin Housing 10 Pins 3.50mm Spacing
Image Representative of Range
MPN
51550105255D
Brand
PTR
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tunisia
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
36 in stock, despatched in 4 working days
PTR Hartmann's pin housing PCB, model STL(Z)1550, features 10 pins with a contact spacing of 3.50 mm. It is suitable for securing and aligning electrical connections on a printed circuit board. Common applications include use in electronic devices where reliable interconnection is required.
Type Pin housing PCB
Number of Positions 10
Pitch 3.5mm
Number of Rows 10
Board contact surface Tin plated
Colour Basalt grey
Connection Print
Contact Plating Tin plated
Cross Section 3.50mm
Dimensions (L x W x H) 9.20 x 36.40 x 10.50 mm
Height 10.50mm
Industrial packaging No
Length 9.20mm
Material (details) PA, UL94V-0
Max. temperature +105°C
Min. temperature -30°C
Nominal Current 10A
Nominal Voltage 160V
Orientation Parallel (to the PCB)
Series STL(Z)1550
Width 36.40mm