Comus PTA1500/30 Cylindric Proximity Switch
MPN
PTA1500/30
Brand
Comus
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
108 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 9 months
  • Voltage rating is 1500V AC with switching current of 3A
  • Sensing range 15mm
  • SPNO contacts
  • Supplied with two matching fixing nuts
Connection Cable
Contact Configuration NO
Material Brass
Operating Temperature -20 to +85°C
Sensor Type Proximity
Size 90x18mm