Potentiometer Service RV16AF-41-15R1-A10k Slide Potentiometer 10kΩ Linear
MPN
RV16AF-41-15R1-A10k
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (65)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
99 in stock, despatched in 4 working days
Type Single turn rotary pot
Resistance 10kO
Tolerance ± 20%
Power Rating 0.6W
Taper logarithmic
Lever Length 15mm
Axle Diameter 6.35mm