Potentiometer Service RD1602F-20F4-30R-B250K-602 Slide Potentiometer B250K
MPN
RD1602F-20F4-30R-B250K-602
Available to back orderBack order, lead time 6 weeks
Type Single turn rotary pot
Resistance 250kO
Tolerance ± 20%
Power Rating 0.2W
Taper linear
Lever Length 30mm
Axle Diameter 6mm
Connection Print
Content 1
Maximum Temperature +70°C
Mechanical Angle 270°
Minimum Temperature -10°C
Output Stereo
Thread Size M10
Tolerance ± 20%