Potentiometer Service RD1602F-20B4-30R6-B5K-602 Slide Potentiometer Linear 60m
MPN
RD1602F-20B4-30R6-B5K-602
70 in stock, despatched in 4 working days
Type Single turn rotary pot
Resistance 2.5kO
Tolerance ± 20%
Power Rating 0.2W
Taper linear
Lever Length 30mm
Axle Diameter 4mm
Connection Print
Content 1
Maximum Temperature +70°C
Mechanical Angle 270°
Minimum Temperature -10°C
Output Stereo
Thread Size M7
Tolerance ± 20%