Potentiometer Service RD1601F-20B4-30R6-B250K-602 Slide Potentiometers 250KΩ
MPN
RD1601F-20B4-30R6-B250K-602
Order in multiples of 1
1 in stock, despatched in 4 working days
Type Single turn rotary pot
Resistance 250kO
Tolerance ± 20%
Power Rating 0.2W
Taper linear
Lever Length 30mm
Axle Diameter 4mm
Connection Print
Content 1
Maximum Temperature +70°C
Mechanical Angle 270°
Minimum Temperature -10°C
Output Mono
Thread Size M7
Tolerance ± 20%