Piher PT15NV02502A2020S 5K ±20% 0.25W 15mm Carbon Potentiometer Horizontal Mount
MPN
PT15NV02502A2020S
Brand
Piher
Order Code
Country of Origin
Spain
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
2,902 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
A 5K, horizontally mounted 15mm trimmer potentiometer that may be adjusted with either a suitable shaft or a thumbwheel. Designed for PCB installation.
  • 0.25W
  • Carbon resistive element
  • Linear law
  • Tolerance 20%
  • Polyester substrate
  • Dust-proof enclosure
  • Slider position indicated by notch
Type Carbon film pot
Resistance 5000O
Tolerance 20%
Power Rating 0.25W
Adjustment Type Top
Number of Turns 1
Pitch 2.54mm