Piher PC16SH-10IP06473B2020MTA Potentiometer PC16 Mono 47K LOG
MPN
PC16SH-10IP06473B2020MTA
Brand
Piher
Order in multiples of 1
89 in stock, despatched in 4 working days
  • Resistance 47KΩ
  • Angle of rotation (electrical) 280°
  • Angle of rotation (mechanical) 300°
  • Axle diameter 6mm
  • Serrated plastic axle
  • Approvals UL 94-V-0
  • Shaft length 31.5mm
  • Temperature range -25 to +70°C
  • Tolerance ± 20%
  • Manufacturer's part PC16SH-10IP06473B2020MTA
Type Logarithmic Potentiometer
Resistance 47kO
Tolerance ± 20%
No of Turns 1
Taper Logarithmic
Power Rating 0.1W
Shaft Diameter 6mm
Shaft Length 31.5mm