ORBIS OB230230 EBR-2 Fluid Level Gauge 230/400V AC 65.5x71x86mm.
MPN
OB230230
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 4 working days
The ORBIS Zeitschalttechnik Fluid level gauge EBR-2 operates at voltages of 230 V AC and 400 V AC. This level detector, measuring 65.5 x 71 x 86 mm, is designed for monitoring and regulating fluid levels. Typical applications include use as a fluid level sensor or float switch in industrial and commercial settings.
Type Fluid level gauge
Measurement Not Applicable
Contact Type 1 change-over
Dimensions (L x W x H) 65.5 x 71 x 86 mm
Height 86mm
IP Rating IP20
Length 65.5mm
Max. temperature +45°C
Min. temperature -10°C
Switching current (max.) 8A
Switching voltage (max.) 250V AC
Width 71mm