Opkon PRI58H8HLD1024ZZV32M5R Incremental Rotary Encoder Optical Precise
Image Representative of Range
MPN
PRI 58H8 HLD 1024 ZZ V3 2M5R
3 in stock, despatched in 4 working days
Type Rotary encoder
Pulses per Revolution 1024
Shaft Diameter 8mm
(Ø) 58mm
Cable Length 2.50m
Dim (Ø) 58mm
Material (shaft) Stainless steel
Max. operating voltage 24V DC
Max. temperature +80°C
Min. operating voltage 5V DC
Min. temperature -20°C
Model Incremental
Number of rotations 4000
Operating Voltage 5 - 24 V DC