Opkon PRI58AR8 HLD Encoder 1024 ZZ V3 Optical Precise 1 piece(s)
Image Representative of Range
MPN
PRI 58AR8 HLD 1024 ZZ V3 2M5R
Brand
Opkon
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Turkey
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
Type Rotary encoder
Pulses per Revolution 1024
Shaft Diameter 8mm
(Ø) 58mm
Cable Length 2.50m
Dim (Ø) 58mm
Interfaces HTL
IP Rating IP50
Material (shaft) Stainless steel
Max. operating voltage 24V DC
Max. temperature +80°C
Min. operating voltage 5V DC
Min. temperature -20°C
Model Incremental
Number of rotations 4000
Operating Voltage 5 - 24 V DC